Psychologia to kierunek, który od lat przyciąga masę ludzi. Każdy ma swoje powody, dla których zaczyna interesować się tym, co dzieje się w głowach innych ludzi. Może chcesz pomagać ludziom? A może intryguje cię, co tak naprawdę kieruje naszymi zachowaniami? Bez względu na to, dlaczego rozważasz psychologię, jedno jest pewne – to studia, które wciągają jak dobra książka psychologiczna. Ale czy warto?
Z pewnością warto studiować psychologię
Po pierwsze, studiowanie psychologii otwiera oczy na rzeczy, których normalnie byśmy nie zauważyli. Nagle zaczynasz widzieć mechanizmy i wzorce w zachowaniach ludzi dookoła. Dowiadujesz się, dlaczego niektóre relacje nie wychodzą, jak działa stres i jak nasze emocje potrafią wpłynąć na decyzje, których później żałujemy. To trochę jak zdobycie supermocy do czytania w myślach – tylko bez faktycznego czytania w myślach. Jest to bardzo satysfakcjonujące, zwłaszcza gdy zaczynasz rozumieć, dlaczego sam działasz tak, a nie inaczej. Jednak psychologia nie uczy tylko patrzenia na innych – bardzo często sprawia, że zaczynasz się zagłębiać we własne emocje, rozkminiasz swoje własne reakcje i zaczynasz lepiej rozumieć siebie. Stajesz się prawdziwym psychologiem.
Studia z psychologii mają swoje wymagania – trzeba być przygotowanym na dużo teorii, bo poznajesz prace takich mistrzów jak Freud, Maslow czy Piaget. Z początku może się wydawać, że te wszystkie teorie są trochę oderwane od rzeczywistości. Kto w dzisiejszych czasach analizuje sny jak Freud? Ale w miarę jak zgłębiasz kolejne podejścia i teorie, widzisz, że każde z nich ma coś ciekawego do zaoferowania i wprowadza inny sposób patrzenia na człowieka. W psychologii trzeba mieć otwartą głowę, bo jest wiele podejść, które się ze sobą nie zgadzają, i w końcu to ty musisz wybrać, które do ciebie przemawia.
A co z pracą po psychologii?
Kiedy jednak zapytasz: „Czy po psychologii znajdę pracę?”, odpowiedź może być nieco bardziej skomplikowana. Z jednej strony, psychologia to obecnie popularny kierunek, więc konkurencja jest spora. Z drugiej strony, to dziedzina, która otwiera drzwi do wielu zawodów. Możesz zostać psychoterapeutą, doradcą zawodowym, specjalistą od HR, pracować w marketingu, edukacji, a nawet jako coach. Psychologia uczy przede wszystkim zrozumienia człowieka, a to przydaje się w wielu zawodach. Ale jeśli chcesz pracować stricte jako psycholog dziecięcy lub terapeuta, to musisz przygotować się na dodatkowe szkolenia i zdobywanie praktyki, bo dyplom sam w sobie to dopiero początek.
Czy warto więc studiować psychologię? Jeśli fascynuje cię to, jak działa ludzka psychika, a do tego masz cierpliwość do teorii i analizy, to tak – warto. Studia psychologiczne mogą być naprawdę pasjonujące i rozwijające, ale warto mieć świadomość, że to nie jest szybka droga do konkretnego zawodu. To kierunek, który wymaga otwartego umysłu i gotowości na ciągłą naukę, ale jeśli to twoja pasja, satysfakcja będzie ogromna. Jeśli lubisz pracować z ludźmi i marzysz o pracy, w której będziesz mógł pomagać innym zrozumieć siebie – śmiało, psychologia może być twoim strzałem w dziesiątkę.